Nepomuk 12.6 - 15.6.2014

               

       V roce 2013 jsme plánovali podzimní akci na okolí Nepomuka. Akce se uskutečnila s půlročním zpožděním v termínu 12. – 15.6. 2014. Jedná se vskutku o osvědčený termín, neboť ten „nad námi“ opět seslal ideální počasí mezi dvěma víkendy – hodně teplým a dost studeným. Ubytování bylo zajištěno v kempu Nový rybník, v chatičkách pro 4 osoby. K dispozici byly společné sprchy a sociální zařízení, ale i hospůdka a krásné koupání v rybníce, čehož jsme bohatě využívali. Sraz byl ve čtvrtek cca kolem 19 hodiny přímo v kempu, protože jsme se dopravovali různými způsoby z různých míst. Část dorazila auty, část pak po vlastní ose, největší borec byl Honza Hladík junior, který přijel po vlastní ose z Písku a v sobotu zase po vlastní ose do Ražic. Čtvrteční přivítání a zahájení akce bylo při večerním posezení jako vždy bouřlivé a déle trvající.

            Na 1. etapu jsme vyrazili po vydatné snídani a desinfekci v 9,30 hodin směrem na Nepomuk po modré turistické, která se nám posléze ztratila, což jsme zjistili v lese na kopci. Část cesty jsme se vrátili a zjistili, že trasa vede zarostlou cestou, ale protože se neradi vracíme, prodrali jsme přes trávu, kopřivy, bažinu i kukuřici zpět na komunikaci před Nepomukem. Nepomuk jsme pouze projeli přes náměstí a vydali jsme se hezky do kopečka směrem na Dvorec, Čmelíny, Kladrubce, Chloumek a Újezd u Kasejovic do Lnářů. V rychlosti jsme zhlédli kostels dřevěnou zvonicí a zámek z venku. Dalším bodem naší cesty byla Blatná, kde jsme příjemně poobědvali v zahradní restauraci a následně se vydali na prohlídku nádvoří zámku se zahradou. Atrakcí zahrady bylo ochočené stádo daňků, které se nedalo v žádném případě návštěvníky vyrušit. Další atrakcí byly i zde právě probíhající svatební obřady, zejména pak nevěsty. Z Blatné jsme vyrazili směrem na Vrbno a Kadov do Chanovic. Cílem byla chanovická rozhledna, pochopitelně na kopci. Po zdolání kopce jsme zjistili, že je zavřená. Zajímavý byl i skanzen se starými sroubenými stavbami, nejstarší dokonce ze 17. století. Další cesta nás vedla směrem na Defurovy Lažany, v této části cesty jsme litovali uzavřené chanovické rozhledny, protože i během cesty byla nádherná kochačka na velkou část Šumavy. Další neplánovanou zastávku jsme udělali u kvášňovické hospůdky, kde jsme si dali výborné točené svijanské pivo (až na některé „černé ovce“). Projeli jsme kolem Kozčínského a Myslívského rybníku a začali stoupat směrem na Myslív a Kramolín. Pak už jsme nejkratší cestou vyrazili směrem na Nepomuk a šupky hupky do hospůdky v kempu Nový rybník. Někteří statečnější pohrdli teplou sprchou a smyli pot v teplé vodě Nového rybníka. V kempu bylo na rozdíl od minulého večera podstatně živěji, neboť zde měla sraz rodina Michků (cca 40 lidí), nebylo zcela jasné, kdo je Michek a kdo není. Večerní posezení bylo na rozdíl od minulého večera celkem umírněné.

              2. etapa začala u někoho ranní koupelí, u jiného horkou kávou a někteří začali den kalíškem desinfekce. Cesta směřovala směrem na Žinkovy. Zpestřením bylo, že část účastníků nestačila mírnému tempíčku a pozorně neposlouchala změnu trasy -  ze žluté na modrou. Tím si vystoupali až na zříceninu Potštejn. Samozřejmě za svou nepozornost obvinili závodníky z čela pelotonu a měli separatistické tendence založit B družstvo.  Při adrenalinovém sjezdu ale vychladli a pěkně pospolu jsme vyrazili na Svárkov a Bzí přes vrcholovou prémii – kótu 608. Po sjezdu do Chocenic jsme pokračovali do Blovic, kde jsme dali obídek u rychlého okna. Z Blovic jsme se vydali přes Struhaře do Spáleného Poříčí, kde jsme obešli, zámek, objeli hezké náměstíčko, odpočali si na sluníčku u starého mlýna pod zámkem. Nad leností zvítězila chuť na odpolední kávičku, kterou jsme si dali ve venkovním posezení u penzionu pod náměstím. Posíleni jsme pokračovali na Těnovice, Hořehledy, Mítov, Nové Mitrovice a Železný Újezd. Díky malé zajížďce a celkem příjemnému stoupání jsme se dostali na rozhlednu Na Skále. Někdo se odměnil kocháním na široké okolí, někdo vychutnáním si chlazeného lahváče u paty rozhledny. Z rozhledny jsme pokračovali na Čížkov, Zahrádku, Sedliště do Vrčně a do Nepomuka. Tady došlo ke vzpouře závodníků, většina hlasováním rozhodla vynechat stoupání na Zelenou Horu (jak správně podotkl Milan: „stejně tam nic není vidět“) a vyšetřený čas věnovat posezení na terásce restaurace „U Švejka“ nad náměstím v Nepomuku. Po konzumaci jsme si dali cíl- kemp Nový rybník, jehož jsme dosáhli poměrně rychle z důvodu nutného doplnění tekutin a očisty. Trasa byla kratší než 1. den, byla ale náročnější na četnost stoupání a klesání. Tentokrát jsme se usadili ve vnitřních prostorách restaurace a vypadalo to, že brzy odpadneme. Ale stal se pravý opak. Zbylo nám 120,- Kč z ubytování, Petr objednal první rundu a pak už začala runda za rundou a všichni jsme zázračně obživli.

               Aby si to „ztracenci“ z předchozího dne zapamatovali, vydali jsme se opět do Žinkov a tentokráte po modré (modrá je dobrá, možná někdy byla!). Tam došlo k dělení, Petr, Milan a Láďa se vydali po ose směrem na Měčín, Švihov do Klatov a do Nýrska.Zbytek absolvoval projížďku směrem na zámek Žinkovy, kde jsme se krátce zastavili a pokračovali po zelené turistické stezce na Neurazy a pak už jsme se obrátili přes Soběsuky zpět k Nepomuku .

                                                                                                                                

   Účastníci
:   Zdeněk Bryknar                  Petr Janovský       
                           
                 Míra Kolář                          Milan Vasko   
                 Jindra Toman                       Honza Hladík 
                     Láďa Janoušek                    Ivan Pavlík (2.dny)
                     Pepa Mudra                        Vlastík Fišr (1.den)
                     Jiří Fiala (2.dny)                   Láďa Toman
                    Honza Hladík jr.(2.dny)
                     
                                

Trasa - 1.den - 82 km :  Nový rybník, Nepomuk, Dvorec, Čmelíny, Kladrubce, Chloumek, Lnáře, Vrbno, Kadov, Chanovice, Defurovy Lažany, Kvášnovice, Myslív,         Kramolín, Nepomuk, Nový rybník
                                    
        
   - 2.den - 67,5 km :  Nový rybník, Žinkovy, Svárkov, Bzí, Blovice, Struhaře, Spálení Poříčí, Těnovice, Hořehledy, Mítov, Nové Mitrovice, Železný Újezd, Čížkov, Vrčeň, Nepomuk, , Nový rybník
                                      

            - 3.den - 24  km, Nový rybník, Žinkovy, Neurazy, Soběsuky, Nový rybník
                                        

                                     

   
Ranní pohoda v kempu
Chloumek
KPLTN na zasedání ve Lnářích
Chanovická rozhledna Béčko na ustavující schůzi Nad Žinkovy
Siesta Rozhledna Železny Újezd Žinkovy